Witamy w
Pocztylion
Witamy w
Pocztylion
JAK PPK, TO
POCZTYLION
JAK PPK, TO
POCZTYLION
Pocztylion-Arka PTE S.A. jest instytucją finansową obecną na polskim rynku od 1998 r. Do naszego portfolio należy m.in. Otwarty Fundusz Emerytalny „Pocztylion” (utworzony w 1999 r.) oraz Dobrowolny Fundusz Emerytalny „Pocztylion Plus” (utworzony w 2012 r.).
Specjalizujemy się w zarządzaniu funduszami emerytalnymi poprzez długoterminowe inwestowaniu środków na rynku kapitałowym, w Polsce i za granicą.
Zaufało nam już ponad 550 tys. Klientów, których aktywa wynoszą ok. 3 mld zł.
Do zespołu zarządzającego funduszami Pocztylion-Arka PTE S.A. należą doradcy inwestycyjni oraz analitycy CFA. Udziałowcami spółki są korporacje finansowe z grup BNP Paribas i Invesco Ltd., Poczta Polska S.A. oraz Konferencja Episkopatu Polski. Zgodnie z naszymi statutami jesteśmy firmą inwestującą etycznie – etyka wpisana jest w naszą codzienną działalność i postępowanie.
Kapitał Pocztylion-Arka PTE S.A. wynosi 25.013.280 zł. Pocztylion-Arka PTE S.A., posiada niezbędne zgody i działa we współpracy z Invesco Ltd. Tym samym spełniamy wszystkie warunki, które umożliwiają nam umieszczenie nas w ewidencji PPK.
Długoletnie doświadczenie
Wsparcie dla Pracodawców
Zarząd
Zasady
Rozwiązania IT
Akcjonariusze
Masz pytania dotyczące naszej oferty?
Skontaktuj się z nami!
ZARZĄD
Adam Gola
Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył ekonomię na Wydziale Nauk Społecznych oraz studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego.
Pracował w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. w Biurze Ubezpieczeń oraz w pierwszym Amerykańsko-Polskim Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji „Amplico” S.A. w Departamencie Ubezpieczeń Osobowych. Od 1996 roku był zatrudniony w Banku Austria Creditanstalt Poland S.A. na stanowisku wicedyrektora w Departamencie Klientów Prywatnych, a następnie na stanowisku menadżera w Wydziale Klientów Instytucjonalnych. Funkcję w zarządzie PTE pełni od marca 1999 r.
Jest żonaty, ma troje dzieci; dwie córki i syna. Interesuje się historią Polski, fascynują go podróże po świecie oraz wędrówki górskie.
Bartosz Zawisza
Członek Zarządu Pocztylion-Arka PTE S.A.
Absolwent Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W latach 2022-2023 pełnomocnik Zarządu ds. finansowych WZL nr 2 S.A. Uprzednio w latach 2018-2022 związany z GK PGE, gdzie pełnił kolejno funkcję Doradcy Zarządu ds. finansowych w ZOWER Sp. z o.o., Wiceprezesa Zarządu ZOWER Sp. z o.o., Wiceprezesa Zarządu PGE Systemy S.A. oraz Wiceprezesa Zarządu ds. finansowych PGE Dystrybucja S.A. Od 2017 r. do 2018 r. kontroler operacyjno-finansowy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A., a następnie PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. W latach 2014-2016 analityk finansowy w PGB Serwis Sp. z o.o. (spółka z grupy Polskiej Grupy Biogazowej S.A.). W latach 2010-2014 związany z PROTEKTOR S.A.
Akcjonariusze
Pocztylion-Arka PTE S.A. posiada czterech strategicznych akcjonariuszy.
ŁAD KORPORACYJNY
Uprzejmie informujemy, że Pocztylion-Arka PTE S.A. decyzją Walnego Zgromadzania z dnia 17 kwietnia 2015 roku stosuje „Zasady Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych” opracowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Aktualna treść zasad dostępna jest bezpośrednio na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
Jednocześnie informujemy, iż ze względu na skalę, charakter działalności i specyfikę Towarzystwa, skorzystano z zasady proporcjonalności i odstąpiono od wypełniania niektórych Zasad Ładu Korporacyjnego zgodnie z przedstawioną obok tabelą.
W dniu 21 marca 2024 roku Rada Nadzorcza po dokonaniu przeglądu w oparciu o informację Zarządu potwierdziła stosowanie w Towarzystwie “Zasad ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych” wydanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, z uwzględnieniem zasady proporcjonalności i z pominięciem postanowień określonych w §8 ust. 4, §21 ust.2 i §48 ust. 2 Zasad
OZNACZENIE ZASADY | TREŚĆ ZASADY KNF | UZASADNIENIE ODSTĄPIENIA |
---|---|---|
§ 8 ust. 4 | „Instytucja nadzorowana, gdy jest to uzasadnione liczbą udziałowców, powinna dążyć do ułatwiania udziału wszystkim udziałowcom w zgromadzeniu organu stanowiącego instytucji nadzorowanej, między innymi poprzez zapewnienie możliwości elektronicznego aktywnego udziału w posiedzeniach organu stanowiącego.” | Towarzystwo posiada jedynie czterech akcjonariuszy, którzy są bezpośrednio informowani o posiedzeniach Walnego Zgromadzenia i zawsze są na nim obecni. Przedstawiciele akcjonariuszy zasiadający w Radzie Nadzorczej Towarzystwa dają dodatkową gwarancję informowania właściwych organów akcjonariuszy o planowanych posiedzeniach Walnego Zgromadzenia. Odbycie zgromadzenia możliwe jest również w sposób elektroniczny (z wyjątkiem głosowań osobowych). |
§ 21 ust. 2 | „W składzie organu nadzorującego powinna być wyodrębniona funkcja przewodniczącego, który kieruje pracami organu nadzorującego. Wybór przewodniczącego organu nadzorującego powinien być dokonywany w oparciu doświadczenie oraz umiejętności kierowania zespołem przy uwzględnieniu kryterium niezależności.” | Kryterium doświadczenia oraz wszystkich umiejętności niezbędnych na stanowisku Przewodniczącego Rady Nadzorczej Towarzystwa, są podstawowymi wymaganiami niezbędnymi do zasiadania w Radzie. Decyzją akcjonariuszy Przewodniczący Rady Nadzorczej jest wybierany przez Walne Zgromadzenie spośród członków Rady przez nich wskazanych, stąd selekcja kandydatów dokonuje się przy wyznaczaniu kandydatów na członków Rady. |
§ 48 ust. 2 | „Sposób organizacji funkcji audytu wewnętrznego powinien gwarantować niezależność wykonywania zadań w tym zakresie.” | Funkcja audytu wewnętrznego łączona jest z inną funkcją w Towarzystwie. W związku z tym sposób wykonywania tej funkcji monitorowany jest przez Zarząd oraz Radę Nadzorczą. |